Skrócony opis programu SuperMemo17

Zakładam, że uczniowie naszej szkoły zechcą nauczyć się profesjonalnego narzędzia pomimo tego, że jest to oprogramowanie płatne. Kupując jednak oprogramowanie od twórcy metody wspieramy jego rozwój!

Sam program kosztuje 33$. Za tą cenę otrzymujemy najnowszą, o najwiekszych mozliwościach wersję oprogramowania SuperMemo do tworzenia własnej bazy słów.

Po otrzymaniu od producenta dostępu do wersji instalacyjnej wykonujemy typowa instalację a po jej zakończeniu widzimy ekran:

Czerwony pasek świadczy o wersji niezarejestrowanej. Należy kliknąć na niego i pojawi się okno rejestracji:

Po wprowadzeniu danych kontaktowych wybierz przycisk Password i wprowadź otrzymany od producenta numer Twojej wersji produktu.

GOTOWE! Teraz możemy przystąpić do poznawania programu.

Supermemo otwiera się standardowo w wersji dla poczatkujących ponieważ zbyt duża liczba dostepnych opcji i parametrów spowodowałaby jedynie zaciemnienie rozumienia pracy z programem. Sam twórca zaleca przejście na poziom wyższy dopiero po dłuższym użytkowaniu (jesli już teraz MUSISZ zajrzeć nieco głebiej zapoznaj się ze stroną ScreenShot Tour)

Naciśnij link:

Beginner / Basic / Middle / Proffesional  + Warrior Layout 

Przygotowanie BAZY SŁOWNICTWA w SuperMemo17

ALT-A

Do SuperMemo można wprowadzić nowe słownictwo albo poprzez utworzenie New Collection i dodawanie RĘCZNIE każdorazowo słowa i jego tłumaczenia  korzystając z ALT-A. Pracujemy w ten sposób czytając czy ucząc się nowego materiału.

Możemy oczywiście dodać nowe słowa do istniejącej kolekcji. W tym celu ją otwieramy i wykorzystujemy ALT-A uzupełniając o nowe wyrażenia.

Jednak w przypadku, gdy mamy do wpisania większą liczbę słów i zwrotów, zwłaszcza jeśli mamy jej wersję elektroniczną, warto wykorzystać innych mechanizm – import pliku w formacie Question Answer

Import Q&A

Format tego pliku tekstowego ma bardzo proste zasady. Słownictwo możemy wpisać w dowolnym, znakowym edytorze (notatniku) – polecam Notepad++.

  1. Pytanie: rozpoczyna się od NOWEJ LINII i znaków „Q: ” (Q, dwukropek i spacja). Koniec pytania wymusza Enter – NOWA LINIA.
  2. Odpowiedź: od nowej linii wpisujemy „A: ” (A, dwukropek i spację) po czym treść odpowiedzi kończy Enter (znak NOWEJ LINII)
  3. Poszczególne jednostki oddzielone są 1 PUSTYM WIERSZEM

np.:

________________________________

Q: w poniedziałek, we wtorek
A: am Montag, am Diemtag

Q: strach
A: die Angst,”e

Q: Boimy się dyrektora szkoły,
A: Wir haben Angst vor dem Schuldirektor.

Q: nieznoszący sprzeciwu
A: autoritär

Q: koszykówka
A: der Basketball

Q: biologia
A: die Biologie

Q: do
A: bis

________________________________

Tak przygotowany plik, zapisany pod nazwą i z rozszerzeniem „.txt”  możemy zaimportować do nowej lub istniejącej Kolekcji SuperMemo. Pokazane jest to w animacji poniżej:

 

 

UZUPEŁNIENIE

lista oprogramowania bazującego na metodzie regularnych powtórzeń

Three Decades: From SuperMemo 1.0 to SuperMemo 17.0

SuperMemopedia

Anki. Manual